E-Dęblin
PDF
Drukuj
Poleć znajomemu
Co cennego kryje ziemia?
piątek, 02 listopada 2012 10:13

Co cennego kryje ziemia?Podczas prac budowlanych przy rewitalizacji parku przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Dęblinie, robotnicy przypadkowo natknęli się na niecodzienne znalezisko.

 

Niepozornie wyglądająca betonowa płyta, po dokładnym obejrzeniu, okazała się fragmentem przedwojennego pomnika z piaskowca, który powstał w latach trzydziestych XX wieku. 

 
Upamiętniał on pobyt na terenie Dęblina Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 14 sierpnia 1920 roku oraz był poświęcony pamięci żołnierzy - również mieszkańców miasta - którzy wówczas zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej. Monument zaginął w 1941 r. i ślad po nim przepadł.  Podczas prac odnaleziono górną część tego pomnika, na którym zachowały się dwie tablice. Jedna jest w dość dobrym stanie, i jest poświęcona Piłsudskiemu. Druga, z nazwiskami ofiar wojennych, jest uszkodzona i niepełna. 
Znalezisko przeleżało w ziemi ponad 70 lat. Sprawą zainteresował się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. W związku z prawdopodobieństwem odkrycia pozostałych elementów pomnika, burmistrz Dęblina zapewnił nadzór archeologiczny nad dalszymi pracami ziemnymi w parku miejskim. Jednocześnie Stanisław Włodarczyk zapewnia, że jeśli będzie możliwość odtworzenia pomnika chociaż w części, to zostanie on odrestaurowany. Konieczne będzie również jego specjalne wyeksponowanie.    
 
Co cennego kryje ziemia?
 

MB
 
Wróć...
 
Reklama